Tuesday, April 10, 2012

Koostisosad vol.4

Võibolla võiks veel rääkida fenoksüetanoolist ja formaldehüüdist:

PHENOXYETHANOL  - fenoksüetanool on orgaaniline keemiline ühend, mis hävitab baktereid, on antiseptiline ja kinnitab aroome. Tõrjub ka näiteks putukaid :) Kasutatakse eelkõige kosmeetikas, parfümeerias, ravimites ja vaktsiinides. Enamjaolt siiski sünteetiliselt valmistatult. Samuti võib seda leida toidust. Üleüldiselt põhjustab ülitundlikkust väga harva, seega on parem lahendus parabeenidele ja formaldehüüdile. Samas..kas toode peab just seda sisaldama? Need firmad, kelle toodetes seda leidub lahendavad asja öeldes, et tunduvalt kahjulikumad nahale on need bakterid, mis kreemituubis vohama hakkavad kui ei kasutata ainet, mis neid hävitab...  mmmm...ma ei tea.. palun peske käsi enne kui te kreemi võtate. Purgis käige ainult spaatliga, mitte näpuga. Ma tean, et see on õudselt tülikas!! Tegelt...ma ei mäleta, millal mul viimati oli toode, mis oli purgis...aaaa, üks kehakoorija tegelt on praegu:)  See selleks...  Ma teadlikult eelistan tooteid, mis on kas pumbaga pudelis või tuubis, et nahaga kontakt oleks võimalikult väike. Pumbaga on veel eriti head, kuna sinna ei pääse õhk ka eriti ligi.
2006.aastal aksepteerisid fenoksüetanooli kasutamist nii Ecocert kui ka Soil Association (mõlemad kontrollivad orgaanilist kosmeetikat). Nüüdseks Ecocert seda enam ei luba ja ka Soil Association peaks see aasta sama otsuse vastu võtma (või on juba võtnud). Nii USA-s kui ka Inglismaal on selle kasutamine täiesti ok, kui see jääb alla 1% . Aga näiteks  Jaapanis on selle kasutamine keelatud. Üha enam orgaanilise kosmeetika pakkujaid üritab läbi teha tootearendust, mis on äärmiselt kulukas ja aeganõudev töö, et loobuda fenoksüetanooli kasutamisest. Seega...miski viga peab siis ju küljes olema, või ei?
Testid näitavad et suukaudselt ja nahakaudsel manustamisel see mürgine ei ole.
 Ma ei oska seisukohta võtta. Pole vast kõige hullem?! :)  Aga kuna ma isiklikult eelistan looduslikku ja orgaanilist kosmeetikat ja seda kasutatakse palju just sellistes toodetes, siis ma ikkagi ostaks mingi sellise "totsiku-potsiku", kus seda ei leidu...

ja veel üks FUN FACT : sellega saab kalu narkoosi alla panna :)

FORMALDEHYDE - formaldehüüd  ehk metanaal on tugeva lõhnaga värvitu gaas, mis on laialdaselt kasutuses erinevates tööstusharudes. See aine on mürgine, tekitab vähki ja muid terviseprobleeme. Üldjuhul, inimesed ka seda teavad ja üritavad seda vältida. Mmm..see ei ole nii lihtne..sest formaldehüüd on üks paljudest põlemise kõrvalproduktidest, samuti tekib see atmosfääris erinevate looduslike protsesside tagajärjel ja moodustab suure osa sudust. Ühesõnaga seda on igal pool. Kosmeetikas kasutatakse säilitusainena ja seda leidub kreemides, juuksehooldusvahendites, küünehooldusvahendites jne jne... kuna te ei saa vältida selle sees elamist, siis üritage seda vältida oma kosmeetikatoodetes :)


Võibolla järgmine kord peaks rääkima millestki heast. Midagi, mis hellitab nahka ja on kasulik meie organismile... tasakaaluks kõigele jamale, mida me oma kosmeetikast leida võime...  ma mõtlen selle peale :)

Wednesday, April 4, 2012

Koostisosad vol.3

Ja jätkaks oma "teavitustööd"...

PROPYLENE GLYCOL -  propüleenglükool. - sünteetiline glükooli kondenseerumisel saadud aine. Kosmeetikas kasutatakse lahustina, emulgaatorina ja niiskuse säilitajana. Samuti kasutatakse abiainena teiste ainete transportimiseks nahka. Suuremas koguses ärritab nahka ja eriti silmi ja selle kasutust on järjest vähendatud ja asendatud turvalisemate glükoolidega. Kasutatakse ka näiteks nimetusi :
-PG
-MPG
-PROPANE-1,2-DIOL ;
-1,2-PROPANENDIOL;
-1,2-DIHYDROXYPRPOPANE;
-2-HYDROXYPROPANOL;
-METHYLETHYLENE GLYCOL
-TRIMETHYL GLYCOL
ja neid on veel...

Tähendab..nagu ikka-  ühed ütlevad, et ei ole kahjulik, teised, et on. Mainitakse närvisüsteemi-, maksa- ja neerutalitlusehäireid. Kõvasti poleemikat tekitab just kosmeetika valdkonnas asjaolu, et see on väga populaarne anti-friis( kuna selle külmumistemperatuur on veest ikka tükkmaad madalam ja see ei ole toksiline nagu etüleenglükool). Et mis mõttes sa määrid nahale sama ainet, mis kaitseb lennukit jäätumise eest ???  Aga, eks see on iga inimese enda otsustada. Minu arvamus on, et on hullemaid asju, aga võiks ikka vältida, kuna ta siiski on sünteetiline ja parajalt ärritav.

Toidu sees:

  PG-d kaustatakse ka näiteks valikpagaritoodetes (keeksid, tordipõhjad, rullbiskviidid) niiskuse säilitajana ja hallituse ärahoidmiseks ning muudes toiduainetes lisaainete lahustamiseks.
Toiduainete pakenditel on märgitud tähisega E1520. Suurema koguse PG sattumisel organismi võib esineda iiveldust, peapööritust + siis eelpool mainitud nahaärritust. Kuskilt lugesin toiduohutuse kohta ja selgus, et mingi testi tulemusel pidi seda lubatust rohkem leiduma just välismaistes pagaritoodetes. Ma kujutan ette, et ehk mõeldakse selle all neid "keemiakeekse" ja muid taolisi "delikatesse" :)  Aga ega ma ei anna oma pead, sest ma pole uurinud nende toiduainete pakendeid. Hmmm..võtan endale selle ülesandeks.


ALUMINIUMCHLOROHYDRATE - dialumiiniumkloriidpentahüdroksiid ehk lihtsamalt alumiiniumsool. See on sünteetiliselt valmistatav higistamisevastase aine ja seda leidub väga paljudes deodorantides ja anti-perspirantides.
Tõmmatakse liine Alzheimer´i i tõve ja dementsusega, siis jälle öeldakse, et see seos on nii tühine, et seda ei tasu üldse tõsiselt võtta. Tekitab poleemikat kuna alumiinium suudab imenduda vereringesse. Üldiselt võib tekitada allergilisi reaktsioone, karvanääpsupõletikku, ärritada nahka.
Samuti seostatakse äsja raseeritud nahka ja seda alumiiniumsoola rinnavähiga. On tehtud palju teste, kust võib välja lugeda, et on seos olemas ja on tehtud teine sama palju, kus ei ole leitud mingit seost. Mine võta kinni!

Kuna kaenlaaugud on hell koht ja kuna seal on kohe lümfisõlmed ja kuna alumiinium on neurotoksiin, siis soovitan soojalt hoopis looduslike mineraalsooladega ja/või eeterlike õlidega deodorante ja võite öösel rahulikult magada :)

Lugege hoolikalt pakendeid... ka niivõrd-kuivõrd kallites ja nö. prestiižsete firmade deodorantides kasutatakse aluminiumchlorohydrate´i !

Järgmise korrani...